Vergi Hukuku

Vergi Hukuku

Vergi avukatı nedir sorusuna cevap vermeden önce vergi nedir ve vergi suçları nelerdir sorularını cevaplandırmak gerekmektedir. Vergi, devletin kamu hizmetlerinde harcanmak üzere vatandaşlardan karşılıksız olarak para toplamasıdır. Devlet vergiyi bir gelir veya servet üzerinden doğrudan alabileceği gibi bir mal veya hizmetin üstüne ekstra bir bedel koyarak dolaylı olarak da alabilir. Vergi vermek bir vatandaşlık görevidir. Kişi vergisini vermekten kaçınıyorsa devlet cebri icra organlarını kullanarak vergiyi kişiden zorla alabilir.

Vergiyi zamanında ödememek, eksik ödemek veya hiç ödememek vergi suçunu oluşturur. Vergi suçları idari vergi suçları ve adli vergi suçları olmak üzere ikiye ayrılır. İdari vergi suçu verginin zamanında ödenmemesi veya eksik ödenmesi demektir. İdari vergi suçunun cezası hapis cezası değil vergi idaresince verilecek para cezasıdır. Adli vergi suçuysa vergiyi hiç ödememektir ve vergi kaçakçılığı suçudur. Adli vergi suçunda artık hürriyeti bağlayıcı cezalar gündeme gelir ve cezayı verecek olan da vergi idareleri değil mahkemelerdir.

Vergi hukukuyla ilgili her türlü dava, işlem ve hukuki uyuşmazlıkla ilgilenen avukatlara vergi avukatı denir. Vergi avukatlarına vergi suçlarıyla ilgili davalara baktıkları için aynı zamanda vergi ceza avukatları da denmektedir.

İletişim

0539 607 14 61

0212 558 70 92

0212 416 39 06

aydinyildizhukuk@gmail.com

Merkez Efendi Mah. Tercüman Sitesi A7 Blok Kat:9 D:38 Cevizlibağ / Zeytinburnu / İST